Specjalizację z zakresu neurochirurgii otrzymał z wyróżnieniem w roku 1998. W tym też roku uzyskał staż kliniczny (fellowship) na University of Arizona, USA. Pracował operując na oddziałach neurochirurgicznych tego Uniwersytetu w Tucson i Phoenix. Po powrocie do Polski wdrażał wiele nowych technik operacyjnych z zakresu neuroendoskopii i chirurgii kręgosłupa. Wieloletni wykładowca z zakresu złożonych operacji neurochirurgicznych złącza szyjno- czaszkowego na Uniwersytecie Barcelony. Wykładowca i organizator licznych kursów międzynarodowych chirurgii kręgosłupa. Założyciel Północnego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chirurgów Kręgosłupa. Współzałożyciel Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Dziecięcej w Szczecinie, Centrum Leczenia Spastyczności oraz Ponadregionalnego Centrum Leczenia Padaczki Lekoopornej. Obecnie Kierownik Katedry Neurochirurgii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizuje się w operacjach onkologicznych mózgu i rdzenia kręgowego związanych z mapowaniem ważnych czynnościowo obszarów (elektrofizjolagia środoperacyjna, operacje na chorym wybudzonym) oraz leczeniu operacyjnym schorzeń kręgosłupa, neurochirurgii dziecięcej, operacyjnym leczeniu padaczki lekoopornej.
Specjalizację z zakresu neurochirurgii uzyskał w roku 2009. Od tego czasu pracował jako specjalista w Klinice Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Stopień doktora nauk medycznych otrzymał jeszcze w trakcie rezydentury w roku 2005 za badania nad zaburzeniami funkcji bioelektrycznych mózgu po uszkodzeniach móżdżku. W roku 2013 rozpoczął pracę w Oddziale Klinicznym Neurochirurgii Dziecięcej w Szczecinie. Od roku 2018 jest kierownikiem tej jednostki. Specjalizuje się w neurochirurgii dziecięcej zarówno w operacjach onkologicznych mózgu i rdzenia jak i w operacyjnym leczeniu wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego i czaszki oraz wad naczyniowych.
Absolwent Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie z 2010 r. oraz Studiów Doktoranckich Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie z 2016 r. W 2011 r. rozpoczął szkolenie specjalizacyjne z neurochirurgii pod kierunkiem prof. Leszka Sagana w Klinice Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej PUM w Szczecinie. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał za badania z zakresu leczenia operacyjnego choroby zwyrodnieniowej odcinka szyjnego kręgosłupa w 2017 r. Tytuł specjalisty neurochirurgii uzyskał z najlepszym w Polsce wynikiem egzaminu w 2018 r. Praktykę neurochirurgiczną prowadzi w Klinice Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej PUM w SPSK Nr 1 w Szczecinie oraz częściowo w Oddziale Klinicznym Neurochirurgii Dziecięcej PUM w SPS ZOZ „Zdroje” w Szczecinie.Uczestnik licznych kursów i szkoleń, realizowanych w Polsce i zagranicą. Członek Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa.
Studia medyczne ukończyła w 1991r. na Wydziale Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, od 1992 pracownik Katedry Farmakologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Specjalista w zakresie neurologii, ze szczególnym uwzględnieniem choroby Parkinsona, bólu przewlekłego. Za cykl prac w 2009 r. uhonorowana nagrodą „Zachodniopomorski Nobel” w dziedzinie medycyny. Zachodniopomorski Nobel jest to prestiżowa nagroda dla zachodniopomorskiej nauki, nadawana od 2001 r. przez Kapitułę Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki. Wielokrotne nagrody naukowe indywidualne i zespołowe Rektora PAM/PUM. W latach 2016/2017, 2017/2018 oraz 2018/2019 uznana za Najlepszego Nauczyciela Akademickiego Wydziału Lekarskiego. Autorka i współautorka wielu artykułów oraz podręczników, w tym redaktor naczelny i współautor podręcznika: „Interakcje leków w neurologii” Via Medica 2015r., „Leczenie bólu przewlekłego u pacjentów z wybranymi współistniejącymi jednostkami chorobowymi” Via Medica 2020r. Członek krajowych i zagranicznych towarzystw neurologicznych i farmakologicznych.
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Tytuł specjalisty w dziedzinie neurologii uzyskała w roku 2008. Pracowała w Oddziale Neurologii SPWSZ w Szczecinie w zespole który przeprowadził pierwszą w województwie zachodniopomorskim operację wszczepienia stymulatora DBS do mózgu w 2009 r. Od 2013r. współpracuje z Oddziałem Neurochirurgii Dziecięcej Szpitala „Zdroje”, gdzie wykonuje neuromonitoring śródoperacyjny (IONM) w trakcie zabiegów neurochirurgicznych u dzieci (m.in. z zakresu onkologii, spastyczności, chirurgicznego leczenia padaczki lekoopornej). Od 2016 r. pracuje też w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM w Szczecinie gdzie prowadzi Poradnię Zaburzeń Pozapiramidowych, Poradnię Leczenia Toksyną Botulinową Dystonii Ogniskowych oraz wykonuje elektrofizjologiczny neuromonitoring śródoperacyjny podczas zabiegów neurochirurgicznych w Klinice Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej. Ukończyła wiele szkoleń i staży krajowych i zagranicznych związanych z neuromonitoringiem śródoperacyjnym. Szczególne zainteresowania zawodowe to choroby neurozwyrodnieniowe układu nerwowego ; głównie zaburzenia ruchowe (np. drżenie samoistne, dystonia, parkinsonizm atypowy), a w przypadku choroby Parkinsona – pełna diagnostyka, leczenie, kwalifikowanie i prowadzenie terapii inwazyjnych tj. DBS -głęboka stymulacja mózgu, terapia Duodopą, Apomorfiną.Współpraca z Centrum Operacyjnego Leczenia Padaczki Lekoopornej w Szpitalu „ZDROJE” pod egidą prof. dr hab. n.med. Leszka Sagana m.in. kwalifkowanie chorych do zabiegu, uczestniczenie w zabiegu celem lokalizacji ogniska padaczkorodnego.
Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Zatrudniony na stanowisku starszego asystenta w Klinice Neurologii z Pododdziałem Udarowym Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. W 2019 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych w dyscyplinie medycyna. Główne zainteresowania związane są z szeroko pojętą dziedziną fizjoterapii z wyraźnym ukierunkowaniem na terapię manualną oraz techniki neurofizjologiczne. W szczególności koncentrują się one na postępowaniu terapeutycznym u pacjentów z dyskopatią oraz innymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, a także usprawnianiu zaburzeń czynności motorycznych po przebytym uszkodzeniu centralnego oraz obwodowego układu nerwowego. Uczestnik licznych kursów krajowych i zagranicznych z dziedziny terapii manualnej, osteopatii i fizjoterapii.
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz Akademii Osteopatii w Poznaniu. Posiada otwarty przewód doktorski, którego zagadnieniem badawczym jest ocena przydatności zabiegu selektywnej rizotomii tylnej w rehabilitacji dzieci ze spastycznością w mózgowym porażeniu dziecięcym. Po studiach magisterskich odbył półroczny staż w Klinice Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej SPSK1 w Szczecinie. Następnie pracował na Oddziale Klinicznym Neurochirurgii Dziecięcej Szpitala „Zdroje” w Szczecinie. Równolegle pracował jako fizjoterapeuta Paraolimpijskiej Kadry Narodowej w wioślarstwie. Główne zainteresowania zawodowe skupione są na szeroko pojętej integracji wielu metod i dopasowania technik leczniczych do stanu pacjenta, a także ocena holistyczna problemu zdrowotnego, tak by dysfunkcja, z którą pacjent trafia do gabinetu została rozwiązana całkowicie od samej podstawy dolegliwości. Ukończył liczne kursy z zakresu manualnych metod rehabilitacyjnych.
WAŻNE
Informujemy że rejestracja do prof. dr hab. n. med. Leszek M. Sagan odbywa się tylko internetowo